Dopady na ekosystémy

Adaptabilita přírodních ekosystémů je významně snížena předchozími zásahy člověka do krajiny. Z nejvýznamnějších lze uvést odlesnění krajiny, regulace vodních toků a odvodnění zemědělské a lesní půdy, scelování polí a nešetrné postupy v zemědělství, přeměnu lesních ekosystémů na ekologicky silně labilní hospodářské porosty či zástavbu a fragmentaci krajiny. Velká část zemědělských ploch v Libereckém kraji je odvodněna, jak ukazují obr. 10 až 13 (v mapách je zanesena pouze zdokumentovaná část odvodňovacích zařízení, která však zdaleka nepokrývá 100 % skutečně odvodněných ploch). 

 

Mapa odvodnění zemědělských ploch v Libereckém kraji (zdroj: https://geoportal.kraj-lbc.cz/voda

 

Schopnost organismů a celých přírodních biotopů odolávat nepříznivým tlakům měnícího se klimatu a zásahům člověka do krajiny je dále snížena plošnou eutrofizací půdy a vodních biotopů, stejně jako kontaminací půdy a vod škodlivými chemickými látkami. Znečištění vodních toků odpadními látkami bude v důsledku snížených průtoků vody relativně narůstat. Řadu chemických látek s prokázanými i neznámými škodlivými účinky (např. farmaceutické látky a jejich metabolity, pesticidy) při tom nelze stávajícími, ekonomicky dostupnými technikami z odpadních vod a smyvů z polí odstranit a v důsledku klesajících průtoků v řekách se budou jejich koncentrace ve vodách zvyšovat. 

Ve městech lze očekávat zejména dopady spojené s městským tepelným ostrovem, jako je např. častější výskyt horkých vln, či zvýšené koncentrace troposférického ozonu a dalších škodlivých látek v ovzduší. Dalším nebezpečím pro obce, posilovaným přímo zástavbou území, jsou přívalové srážky a související lokální povodně. Plošně omezená zaplavení povrchu mohou nastávat i zcela výhradně uvnitř intravilánu v důsledku přetížení ideově i technicky zastaralých městských odvodňovacích systémů. 


S ohledem na stále stoupající emise CO2 a pokračující odlesňování, stejně jako nedostatečné změny legislativy i v případě států, které ratifikovaly Pařížskou dohodu, se nelze v dohledné době spoléhat na zvrat stávajícího trendu. S rostoucí globální teplotou se při tom bude blížit okamžik (předpokládán při oteplení o přibližně 2 °C ve srovnání s teplotou před průmyslovou revolucí), kdy se proběhlé změny stanou z hlediska lidských možností nevratnými a vývoj klimatu nabere v současnosti nepředvídatelný charakter (např. oceány v důsledku teplotou snížené rozpustnosti plynů přestanou být příjemcem rostoucího množství CO2 v atmosféře a stanou se jeho novým zdrojem).