Retence vody

Retencí vody v hydrologii a pedologii se rozumí přirozené nebo umělé dočasné zadržení vody v krajině. Tato voda může být dočasně zadržena na povrchu lesního stromoví, travního porostu, křovin, na povrchu půdy, v půdním krytu (tvořeném nadložním humusem a přízemní vegetací), v půdním profilu, v korytě toku, ve vodní nádrži, v suché nádrži, záchytném průlehu, záchytném příkopu, ap. Retence vody je důležitým faktorem pro zachycení srážek a transformaci průtokových, jinak též povodňových vln. Větší retencí vody lze dosáhnout zmenšení okamžitých povodňových průtoků při současném prodloužení doby trvání zvýšených průtoků a v důsledku toho i delší a pravidelnější zásobování odběratelů vodou.

Faktory zlepšující retenci vody půdou jsou zejména kvalitní porost (hustá, souvislá vegetace):
 
  • povrch lesního stromoví (v tropickém pralese, kde se např. díky vyšší vzdušné vlhkosti na povrchu stromů nachází další vegetace, poutá povrch stromů více vody. Odvětráním lesa cestami, likvidací nižších pater vegetace aj. klesá vlhkost lesního klimatu. Vlhkost pak z území odchází i odparem více než z uzavřeného, celistvého pralesa.)
  • povrch křovin a vyšších bylin
  • povrch travního a jiného půdně pokryvného prostu (mechy, plazivé a nízké rostliny)
  • omezení holé půdy (cest, mýtin, polí)

Zdroj: Wikipedia  (dále v článku například výčet dalších faktorů, zlepšujících retenci vody v krajině)

Mapa pro evidenci retenčních opatření na Frýdlantsku. 

Úpravy dat průběžně provádí společnost ARR a DSO Frýdlantsko. (Postup: Editace je možná pouze ze strany mapy. Po vybrání nástroje vlevo nad mapou, pátý zleva (polygon s písmenem i) dvoukliknout na bod. Popiské okno se zobrazí se vpravo. Zde ikona s perem otevře editační okno. Pokud je vhodnější přístup ze strany tabulky https://sucho.kraj-lbc.cz/retence-opatreni, tak zde kliknout na ikonu umístění a pak už postupovat dne návodu výše.

FAQ:
1. Nejde pohybovat mapou. Řešení: Jste v editačním režimu. Klikněte na ikonku PAN (ručička).

 

 

Revitalizace

Revitalizace (z lat. re-, znovu a vitalis, životný, životaschopný) znamená obnovení a oživení. Slovo se nejprve používalo pro obnovu životnosti kulturních menšin, místních tradic a podobně. Dnes se používá ve velmi mnoha, například těchto spojeních:
Revitalizace odvodněných ploch – tůně, mokřady, rašeliniště.
Revitalizace krajiny – rekultivace, celková obnova a oživení krajiny poškozené lidskou činností (například dolováním) ve všech jejich funkcích.
Revitalizace zeleně – omlazení, případně nová výsadba stromů v parcích, omezení asfaltových a betonových ploch a podobně.
Revitalizace vodních toků a rybníků – odbahnění, snaha omezit umělé zásahy a obnovit funkce celých ekosystémů.
 
Zdroj: Wikipedia